23 stycznia, w Warszawie rozpoczął się cykl festiwali filmowych pod nazwą „Oko na Bałkany” – Chorwacja organizowany przez fundację Cinemania. Tegoroczny cykl poświęcony jest właśnie chorwackiej kinematografii. W ubiegłym roku, podczas pierwszej edycji festiwalu prezentowane było kino serbskie. „Oko na Bałkany” – Chorwacja składa się z siedmiu pełnometrażowych filmów fabularnych, pięciu dokumentów, krótkich metraży oraz przegląd zagrzebskiej szkoły animacji. Pełną listę prezentowanych na festiwalu fabuł, dokumentów, krótkich metraży i animacji znajdziecie na stronie fundacji. My z utęsknieniem czekamy na festiwal w Lublinie!
O festiwalu „Oko na Bałkany” – Chorwacja
Kinematografia chorwacka to kinematografia młoda, lecz niezwykle różnorodna. Chorwaci przyglądają się sobie, swojej historii i światu – a zwłaszcza swojemu w nim miejscu. Większość filmowych produkcji koncentruje się na bieżących problemach zwykłych ludzi. Znaczącą rolę odgrywają odniesienia do sytuacji gospodarczej i społecznej. Powstają też filmy „lekkie”, komercyjne – popularność takich tytułów, jak „SONIA I BYK” (SONJA I BIK /SONIJA I BYK(VLATKA VORKAPIĆ , 2012) największy box office w historii chorwackiego kina) świadczy o tym, jak bardzo Chorwaci potrzebują oddechu i odpoczynku od problemów związanych zarówno z teraźniejszością, jak przeszłością.
Warszawiacy już po festiwalu
W dniach 23 – 27 stycznia warszawscy widzowie mieli już okazję zapoznać się z filmami z tegorocznej edycji. Relację po pierwszych dwóch dniach znajdziecie na blogu OkoNaBalkany.blox.pl
„Oko na Bałkany” na Facebooku
Wszystkie niezbędne informacje, aktualności, galerie zdjęć oraz wiele więcej znajdziecie na profilu festiwalu na Facebooku.
Dokument: Wieś bez kobiet (Selo bez žena)
Wiele osób, które miało przyjemność być na festiwalu w Warszawie gorąco poleca film dokumentalny pt. „Wieś bez kobiet” (Selo bez žena). Po obejrzeniu poniższego zwiastuna również nie możemy się doczekać.
Program festiwalu „Oko na Bałkany” – Chorwacja
– 23-27 stycznia: Warszawa (Kino Luna)
– 14-20 lutego Katowice (Kino Światowid)
– 28 lutego – 6 marca Kraków (Kino Agrafka i Kino Pauza)
– 1-3 marca Lublin (Centrum Kultury)
– 2-6 marca Łódź (Kino Wytwórnia)
– 6-9 marca Białystok (Kino Forum)
– 23-26 marca Poznań (Kino Muza)
– 22-27 kwietnia Gdańsk (Kino Żak)
REKLAMA